poniedziałek, 10 stycznia 2022

"coś" nieoczywistego

Na zimowe wieczory proponujemy dwie niezwykłe książki, które najlepiej czytać w duecie, zrobią wtedy na nas niezapomniane wrażenie. 

"Frankenstein" to historia, której liczne ekranizacje zepsuły trochę wizerunek. Tak naprawdę powieść ta nie jest typowym horrorem o szalonym doktorze i jego wyczynach. To uniwersalna filozoficzna rozprawa poruszająca etyczne zagadnienia, jak również mówiąca o samotności, stracie i wyobcowaniu. Pozycja niezwykle aktualna. Jej groza i horror jest jedynie metaforą pokazującą kondycję człowieka.
Ponadto egzemplarz tej książki, jaki posiadamy w naszym księgozbiorze, wydany przez wydawnictwo Vesper, jest absolutnie wyjątkowy. Oprócz samej treści powieści zawiera jeszcze rzetelny wstęp opisujący okoliczności powstania tej historii, które są niebywałe i z pewnością zmienią postrzeganie tego tytułu. Nie możecie tego nie przeczytać.

 

Mary Shelley - Frankenstein

Opętany obsesją szalony naukowiec Victor Frankenstein plądruje cmentarze w poszukiwaniu materiału do stworzenia nowego życia. Jednak istota, którą udało mu się wskrzesić, nie spełnia jego oczekiwań. Odrzucona przez Frankensteina i pozbawiona ludzkiego towarzystwa, postanawia zniszczyć swojego stwórcę i wszystko, co jest mu drogie. Ta mrożąca krew w żyłach gotycka powieść, która powstała, gdy Mary Shelley miała zaledwie dziewiętnaście lat, stała się zaczątkiem nowego gatunku. Zyskała status doskonałego studium granic ludzkiej kreatywności i niszczenia oraz jednego z najsłynniejszych horrorów świata.

Charlotte Gordon - Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley

Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award Buntowniczki przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego Frankensteina, oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu.

Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom.

A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...